Menu
Home Page

Stoke GoldingtonCofE First School

Governors

Welcome to our Governors’ section.  Please find below details of how our Governing body is structured, including the names, categories, responsibilities and terms of appointment for each Governor.

Governor committee membership, attendance, pecuniary interets and training record.

Village School Federation Governors

If you need to contact a Governor – please contact the school office below and your message will be passed on.

 

 

Name

Governor Type

Term From

Term To

Roles

Mr David Argent

Local Authority Governor

 

 

13 Dec 2017

 

Chair

Herbert Booth

 

 

 

 

 

Clerk

Mrs Margaret Broadhurst

Co-opted governor

 

 

13 Dec 2017

 

Chair - SP&E
SEND

Mrs Jo Francis

Foundation governor

 

 

29 Nov 2017

 

Mental Health & Wellbeing

Reverend Coralie Mansfield

Co-opted governor

 

 

18 Jul 2018

17 Jul 2022

 

Victoria Morgan

Parent governor

 

 

29 Nov 2017

 

Vice-Chair - SP&E

Marie-Claire Parsons

Headteacher

 

 

 

 

Executive Headteacher

Ms Alexis Peters

Parent governor

 

 

29 Nov 2017

 

Vice-Chair - FSP

Mrs Anna Shotton

Parent governor

 

 

30 Nov 2018

29 Nov 2022

 

Mr. Noel Sibbald

Parent governor

 

 

29 Nov 2017

 

Chair - FSP

Mrs Christine Thompson

Foundation governor

 

 

29 Nov 2017

 

ViceChair
Safeguarding Governor

Nathan White

Foundation governor

 

 

29 Nov 2017

 

Vice chair 2
Health and Safety Governor

 

 

 

 

Governors resigned

Mrs E Wallace Staff / Foundation Governor 13/12/17 Resigned Jan 2018
Mrs V Chaulk Parent Governor 13/12/17 Resigned March 2018
Mrs Y Pandya Staff Governor 12/12/17

Retired from Teaching and GB 31/08/18

Mr I Pendall Development Governor 12/12/17 Resigned October 2018
Mrs S Pye Parent Governor 13/12/17 Resigned August 2018

 

Top